Onkologinja: Izbjegavajte ove pogreške ako želite smanjiti rizik od raka crijeva

RAK DEBELOG crijeva treći je najčešći tip raka u svijetu, a teško ga je primijetiti u ranijim fazama. Simptomi poput proljeva, bolova u trbuhu i anemije lako se mogu previdjeti ili pogrešno zamijeniti s drugim problemom. Ipak, rak debelog crijeva može se učinkovito liječiti kada se rano otkrije.

Srećom, postoji mnogo toga što možemo učiniti kako bismo držali zdravlje svojih crijeva pod kontrolom. Onkologinja Ursina Teitelbaum otkrila je najčešće pogreške koje trebamo izbjegavati za dobrobit crijeva.

1. Nikada ne ignorirajte obiteljsku povijest

Obiteljska anamneza jedan je od najjačih čimbenika rizika za kolorektalni karcinom. Postoji nekoliko razloga zašto se rak javlja u obiteljima: genetika, zajednički čimbenici okoliša i neka kombinacija to dvoje, prema Američkom društvu za rak.

Budući da zdravlje naših rođaka izravno utječe na naš individualni rizik od raka debelog crijeva, ključno je znati svoju obiteljsku povijest. Teitelbaum je preporučila da pitamo svoje roditelje, braću i sestre ili drugu rodbinu je li ikada bilo kojem članu obitelji, uključujući bake i djedove, rođake, tetke i ujake, dijagnosticiran kolorektalni rak.

“Zdravlje vašeg debelog crijeva ovisi o vašim genima”, rekla je Teitelbaum za HuffPost.

2. Nemojte propustiti ili odgoditi kolonoskopiju

Redovite kolonoskopije posebno su važne za osobe s upalnom bolešću crijeva, poput ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti, budući da ta stanja mogu povećati rizik od raka debelog crijeva. No, i zdravi ljudi koji nemaju obiteljsku anamnezu, mogu dobiti rak debelog crijeva.

“Bez obzira na to koliko zdrav način života vodite, kada uđete u određene godine, morate se pregledati”, savjetuje Teitelbaum.

3. Nemojte ignorirati čudne ili abnormalne simptome

Liječnici diljem zemlje primijetili su da mnoge mlađe odrasle osobe ne misle da bi njihovi abnormalni simptomi mogli biti rak, kaže onkologinja. Ipak, budući da su tako mladi, ni pružatelji zdravstvenih usluga možda neće odmah posumnjati na probleme. To može dovesti do odgođene dijagnoze i lošijih ishoda.

Važno je pripaziti na bilo kakve promjene u navikama pražnjenja crijeva. Na primjer, ako smo uvijek išli na WC prema rasporedu, ali sada često osjećamo zatvor, ili primijetimo krv u stolici i imamo bolove u trbuhu, vrijedi razgovarati s liječnikom. Proljev, umor ili neobjašnjiva anemija također zahtijevaju liječnički pregled.

4. Ne podcjenjujte moć zdravog načina života

Iako su uzroci raka debelog crijeva slabo poznati, više od polovice kolorektalnih karcinoma povezano je s promjenjivim čimbenicima načina života. Smatra se da pušenje duhana, pijenje alkohola i sjedilački način života idu ruku pod ruku s povećanim rizikom od raka debelog crijeva, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Prehrana također igra veliku ulogu. Crveno meso i pretjerano prerađena hrana, poput gaziranih pića, slatkiša i keksa, povezuju se s većim rizikom od raka debelog crijeva, dok se povrće, voće i cjelovite žitarice povezuju s nižim rizikom.

5. Ne izbjegavajte razgovor o probavi

Na kraju, Teitelbaum preporučuje da normaliziramo razgovore o probavi. Što se više otvorimo o temi, to bolje možemo razbiti stigmu oko rasprave o njoj.

Ponekad je nepravilno pražnjenje crijeva, poput tanke ili krvave stolice, jedini znak da nešto nije u redu. Može biti teško znati je li naše iskustvo abnormalno, ako drugima ne kažemo kroz što prolazimo.

“Ovakvi neugodni razgovori mogli bi vam spasiti život”, zaključila je Teitelbaum.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *